Yazılım Nasıl Güncellenir


Yazılım Nasıl Güncellenir

Yazılım Nasıl Güncellenir

Yazılım Nasıl Güncellenir Telefon, bilgisayar ve diğer teknolojik aletlerin neredeyse tamamı yazılım ile çalışmaktadır ve bu yazılımlar sıklıkla güncellenmektedir. Güncellenmelerinin sebebi oluşturucuları tarafından yapılan değişikliklerin, iyileştirmelerin ve hatalara karşı yapılan düzeltmelerin kullanıcıların kullanımına sunulabilmesidir. Yazılım güncellemesi yapılmazsa zamanla cihazınız dışarıdan gelebilecek tehlikelere açık duruma gelir. Virüs ve kötü amaçlı yazılımlar cihazınıza zarar verebilir. Yazılım güncellemesi cihazın içindeki verilere, ayarlara hiçbir şekilde etki etmez. Kullanıcı ile ilgili kısımlara değil yazılımın oluşturucuları tarafından ulaşılabilen sistemsel kısımlara yapılan değişikliklerdir.

 

Yazılımınız Güncelliğinin Kontrolü

                     Sohbetcan.net

Öncelikle kullandığınız cihazınızın yazılımının güncelliğinin kontrolünü yapmalısınız. Birçok cihazın kullanıcı ara yüzü farklı olsa da temel olarak her cihazda Ayarlar menüsü bulunmaktadır. Ayarlar menüsünde Yazılım Güncellemesi veya bazı cihazlarda Sistem Güncellemesi şeklinde geçebilmektedir. Bu bölüme baktığınızda cihazınızın yazılımının durumunun güncel olup olmadığını görebilirsiniz.

Güncellemeye Hazırlama

Eğer yazılımınız güncel ise Yazılımınız Güncel şeklinde bir ibare görürsünüz ve şu anki güncel yazılımın bilgileri yer alır. Bu durumda yapacağınız ekstra bir işlem yok demektir. Yazılımınız güncel değilse size İndir ve Yükle şeklinde bir seçenek sunulacaktır. Bu seçeneği seçtiğinizde internet bağlantınız sorgulanır. Güncellenecek yazılım ilgili firmanın sunucularından indirileceği için internet bağlantınızın olması gerekmektedir. İnternet bağlantınız olduğu takdirde güncellenecek olan yazılım cihazınıza indirilecektir. İndirme işleminin süresi internet hızınıza göre değişiklik gösterebilir.

Güncelleme İşleminin Yapılması

İndirme işleminin ardından güncelleme için indirilen program cihazınıza yüklenecektir. Yükleme işlemi indirilen programın büyüklüğüne göre değişebilir. Yükleme durumu da ayrıca bir grafik ile gösterilecektir. Bu yükleme işlemi kullandığınız cihazın işletim sistemini veya hangi program için güncelleme yapacaksanız o program ile ilgili yeni ayarların kullanılmaya başlanmasına olanak sağlayacaktır. Güncelleme işlemi bittikten sonra genellikle cihaz yeniden başlatılır ve güncel kullanım başlamış olur.

Otomatik Güncellemeler

Güncellemeler üreticiler tarafından oluşturulduğunda cihazınız genellikle size uyarı verecek ve yeni bir güncellemenin olduğunu siz araştırmadan size bildirecektir. Genellikle yapacağınız basit bir ayar ile cihazınızı kullanmadığınız vakitlerde güncellemenin otomatik olarak yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Gece uyku vakitlerine ayarlama yapılırsa siz farkında olmadan bile güncelleme gerçekleşebilecektir.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 04 Mayıs 2021

Kategori: Genel

Görüntüleme: 93 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.