Sohbet Din İslam


Sohbet Din İslam

ALEMLERİN RABBİNE SIĞINMA

 

Ebû Hüreyre, Allah Resûlü”nün (sav) şöyle dua ettiğini söylemektedir“Allah”ım! Bozgunculuktan, münafıklıktan ve kötü ahlâktan sana sığınırım.”Hz. Âişe anlatıyor: “Bir gece Allah Resûlü”nü (sav) yatakta bulamadım, onu el yordamıyla aramaya başladım. O sırada elim ayaklarının tabanlarına değdi. Ayaklarını dikmiş vaziyette secde hâlindeydi ve “Allah”ım! Gazabından rızana, cezandan affına sığınırım. Senden sana sığınırım. Sana tüm övgüleri saysam yine de bitiremem. Sen kendini nasıl övdüysen öylesin. ” diye dua ediyordu.”Ebû Hüreyre”den nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) şöyle dua ediyordu: “Allah”ım! Fakirlikten, yokluktan ve zilletten sana sığınırım. Haksızlık etmekten ve haksızlığa uğramaktan da sana sığınırım. ”

İbn Abbâs”tan nakledildiğine göre, Hz. Peygamber (sav) Hasan ile Hüseyin için dua ederek şu sözlerle (onların başına gelebilecek kötülüklerden) Allah”a sığınırdı: “Her tür şeytandan, haşereden, kem nazardan Allah”ın tam kelimelerine (sonsuz iradesine ve hükmüne) sığınırım. ” Sonra da “Atanız İbrâhim de bu duayı oğulları İsmâil ile İshak için yapardı. ”derdi.Şüteyr b. Şekel”in naklettiğine göre, babası Şekel b. Humeyd şunları anlatmıştı: “Hz. Peygamber”e (sav) giderek, “Ey Allah”ın Resûlü, bana kendisiyle Allah”a sığınacağım bir dua öğret.” dedim. Hz. Peygamber omzumdan tuttu ve şöyle buyurdu: “De ki, Allah”ım! Kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve şehvetimin şerrinden sana sığınırım. “”

Zeyd b. Erkam şöyle demiştir: Ben size sadece Resûlullah”ın (sav) bize öğrettiğini öğretiyorum. O şöyle derdi: “Allah”ım! Âcizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan, kabir azabından sana sığınırım. Allah”ım! Nefsime takvasını (sorumluluk bilincini) nasip et ve onu arındır; onu en iyi arındıracak olan sensin. Onun dostu ve velisi sensin. Allah”ım! Huşû duymayan kalpten, doymayan nefisten, fayda vermeyen ilimden ve kabul olunmayan duadan sana sığınırım. ”
(N5460 Nesâî, İstiâze, 13; M6906 Müslim, Zikir, 73) www.Sohbetcan.Net AiLeSi 


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 15 Nisan 2020

Kategori: İslamDin

Görüntüleme: 399 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.