İnternet Sürümleri Nelerdir 


İnternet Sürümleri Nelerdir 

İnternet Sürümleri Nelerdir

İnternet Sürümleri nelerdir.Cern’de bilginin daha kolay işlenmesi için başlayan internetin macerası, günümüze kadar dört farklı Web sürümü olarak gelişmiştir. Aşağıda her sürüm ayrı ayrı anlatılmıştır.Web 1.0: Statik İnternet 2000’ler öncesi internet uzmanlar tarafından statik internet olarak adlandırılıyor. Bilgi çağının doğmasının başlangıcı olarak görülen statik internet kullanıcılara sadece bilgileri okuma imkanı veriyordu. Bu durum, Web 1.0’ın sunduğu iletişimin tek yönlü olması, sadece iletim özelliğine sahip olmasına yol açtı. İnsanlar internette bilgi paylaşamıyor, sadece bilgiye ulaşabiliyorlardı. 2000’li yıllara kadar kullanıldıktan sonra insanların internet üzerinden bilgi paylaşımı ve farklı işlemler yapmak istemesi ile başlattıkları hareketler ile Web 1.0 yerini Web 2.0’ a bırakmış oldu.

Web 2.0: Dinamik İnternet

Günümüzün en popüler terimlerinden biri olan “İçerik Üretmek” Web 2.0 ile gelen nimetlerle başladı denilebilir. Teknik bilgi yeterliliğini en aza indiren Web 2.0 ile artık her internet kullanıcısı kolaylıkla bilgi paylaşabiliyor ve internet etkileşiminin bir parçası olabiliyordu. Wikipedia gibi forumlar ve Twitter, Youtube, Facebook, Instagram türünde sosyal medya siteleri ile uygulamalarının temelinde Web 2.0’ın mantığı yatmaktadır. Bilgiyi sadece okuyan değil, bu bilgiye yorum da yapabilir hale gelen internet kullanıcıları hatta ve hatta artık bilginin kendisini de internet üzerinde paylaşabilir durumda oldu. Bunun en büyük örneklerinden biri her gün birçok insanın kendi bilgileri ile haber değeri oluşturduğu Twitter’dır.

Web 3.0: Semantik Web

Kişiselleştirilmiş ve daha zeki arama motorlarını ortaya çıkaran Web sürümü Web 3.0’dır. Gelişen yapay zekanın kullanımı ile Semantik Web sayesinde internet kullanıcıları aradıklarını daha kolay bir şekilde bulabilmektedir. Herhangi bir dokümanı oluşturan kelimelerin yanı sıra bu dokümanın sahip olduğu anlamı da kavrayabilme yeteneğine sahip olan arama motorları artık çok daha akıllı bir algoritma halini almıştır. Kişileştirmenin ve algoritmanın zekileşmesi ile arama motorları aranan verilerin ve internet sitelerinin asıl hedeflerini daha kolay anlayabilecektir. Bu algoritmalar sayesinde B kişisinin arattığı “araba” ile C kişisinin arattığı “araba” kelimeleri kullanıcıları farklı sonuçlara götürecektir. Semantik Web’in diğer iki büyük gelişimi ise mobil uygulamalar ve bulutlar adına oldu. Mobil uygulamaların yaygınlaşması ve bulut uygulamalarının kullanımı bu dönemde yaygınlaştı.

Web 4.0: Bulut Tabanlı Sistemler

Teknolojinin ve yapay zekanın ilerlemesi ile artık modern teknoloji giderek sanal dünyaya dönüşüyor.
Bu dönemle geliştirilen yapay zekalar daha önce hiç olmadığı kadar iyi bir şekilde problem çözebilme yeteneğine sahiptir. Verilen kodlar ile saliseler içerisinde sorunların tespiti ve çözümü bu dönemin en büyük gelişimlerinden biridir. Bu dönem sayesinde gerçek hayattaki donanımların sanala geçişi sağlanmış ve bununla birçok alanda verim arttırılmıştır. Örneğin bilgisayarlarda en çok kullanılan uygulamalar olan Word, Excel gibi uygulamalar internet üzerinden kullanılabilmiştir. Başka bir örnek olarak, bilgisayar oyunları bilgisayara indirilmeden oynanabilecektir.


Yazar: admin

Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2021

Kategori: Genel

Görüntüleme: 200 Defa

Etiketler:

Bir cevap bırakın.